PÁLINKA ITT?

Kik vagyunk?

  • Vargha Béla - Pincetulajdonos 
  • Pálinka magánfőző, bérfőzető
  • Gyümölcspálinka-gyártó (OKJ) 2021
  • Profilanalitikai és Párlatkészítés technológiai képzés (Pavlinkum Akadémia) 2022-2023
  • Okleveles pálinka érzékszervi bíráló (Pavlinkum Akadémia Mesterkurzus) 2023-2024
  • Pálinka érzékszervi minősítő (ELTE) 2023-2024
  • Kertész György - Gyümölcs szállítás, feldolgozás, cefre készítés
  • Bérfőzető 
  • Pap Norbert - Fotó, marketig, gyümölcs feldolgozás, cefre készítés
  • Bérfőzető

A pálinkáink készítéséhez sok rossz pálinkára, egy prémium gyümölcs pálinka kóstolására, egy ötletre és 3 barátra volt szükség, akik szeretik a minőségi pálinkát és egy azon cél vezéreli őket:

  • Kizárólag minőségi pálinkákat inni
  • Megismertetni a lehető legtöbb emberrel, hogy milyen is a prémium pálinka illata, íze.

Pálinka készítésünk csupán hobbiként, hasznos idő töltésként indult. Mindhárman dolgozunk, ki egy, ki több helyen is, ezért az idő hiánya miatt szükségünk van egymásra ahhoz, hogy valódi kézműves prémium minőségű pálinka készülhessen. Hiába a gépesítés (daráló, bogyózó, magozó), a számunkra megfelelő gyümölcsöket kézzel kell át válogatni, szükség szerint egyesével kell ketté vágni, vagy akár a sérült részeket eltávolítani. Az ilyen minőségű gyümölcsfeldolgozás miatt kizárólag kis mennyiségeket vagyunk képesek előállítani pálinka manufaktúránkban. Mostanra a minőségi, prémium pálinka készítés a szenvedélyünkké vált, és az elkészült pálinkák minden szempontból tükrözik a belefektetett energiát és tudást. 


Kertész György, Pap Norbert, Vargha Béla
Kertész György, Pap Norbert, Vargha Béla

Hogyan készülnek a Pálinka Itt pálinkák?

A prémium pálinka készítés nem egyszerű feladat, tudni szeretnéd, hogy hogyan készül a Pálinka Itt nálunk? 

Mi a titok? 

TÖKÉLETES GYÜMÖLCS

A legfontosabb, hogy csak tökéletesen érett és rothadástól mentes gyümölcs kerül feldolgozásra, éppen olyan, amit szívesen meg is ennénk. Sem a még értelen, sem a túl érett gyümölcs nem megfelelő a tökéletes pálinkához. A rohadt, penészes, gyümölcsből dohos, kellemetlen ízű és illatú pálinka lesz. A kukacos gyümölcsök ugyancsak alkalmatlanok a minőségi pálinka elkészítéséhez, ilyen gyümölcs feldolgozásakor fehérje bomlás léphet fel, ami szintén negatívan befolyásolja a pálinka ízét és illatát.

VÁLOGATÁS, MOSÁS

A gyümölcsöket gondosan megmossuk, átválogatjuk, hogy csak és kizárólag tökéletes és tiszta gyümölcs kerüljön a cefrébe. Kézzel el távolítjuk a leveleket, fa ágakat, szár maradványokat. Piszkos, földes gyümölcsnek nincs helye a cefrében. Ha ilyen gyümölcsök kerülnek bele, azok akroleines fertőzést okoznak, amitől szúrós szagú és csípős ízű lesz a pálinka. 

VÁGÁS, APRÍTÁS

A (csonthéjas) gyümölcsöket kimagozzuk és a lehető legjobban pépesítjük, hogy minél jobban fel lehessen tárni a gyümölcsök aromáit. A magház penészedésre hajlamos gyümölcsök (alma termésűek) mindegyikéből kézzel ki vágjuk a magházat! Minden esetben Brix-et mérünk, ebből jól látható a gyümölcs cukorfoka, ami a kihozatali értékre és az elerjedés időtartamára enged következtetni.

PEKTIN BONTÁS

A gyümölcs pektin tartalmát figyelembe véve megfelelő mennyiségű pektinbontó enzimet adagolunk a cefréhez, amivel a cefre minőségét tovább fokozzuk. Ez jótékony hatással van a gyümölcs aromáira és a majdani pálinka  mennyiségi kihozatalt is pozitívan befolyásolja.  

SAV SZINT BEÁLLÍTÁS

Következő lépésként a cefre pH értékének beállítása következik, melyhez különféle savak elegyét használjuk. Így óvjuk meg cefrénket a káros gombáktól és baktériumoktól, amik nem érzik jól magukat savas közegben. Ezzel a lépéssel is növeljük a kihozatalt, emeljük a cefre minőségét és  biztonságos irányba tereljük az erjedést. 

FAJÉLESZTŐS BEOLTÁS

Ezek után az adott gyümölcshöz megfelelő típusú fajélsztős beoltás, esetleg keményítő bontás következik, a megfelelő tápanyag pótlással együtt. Utóbbi gyümölcstől és egyéb mérésektől függően egy, két vagy három lépésben kerül a cefrébe. Alacsony kihozatalú, erősen aromás, drága gyümölcsök esetén utó erjedésben illat fokozó enzimet adagolunk a cefréhez, amivel hozzá férünk a gyümölcs további aromáihoz.  

ERJEDÉS

Légmentesen lezárt erjesztő tartályokat 15-17 °C-os pincében tároljuk, ahol folyamatosan figyeljük a cefre meghőjét. A tartályokban 7-14 nap alatt a cefre el erjed. Az erjedést folyamatosan figyeljük, a végét Brix mérővel ellenőrizzük. Amint az erjedés leállt, a kierjedt cefrét szállító hordókba szivattyúzzuk és a legrövidebb időn belül főzdébe kerül. Ezzel elkerülhető az esetleges romlás, ecetesedés és az aroma gyengülés. 

LEPÁRLÁS

Elkészült cefréink egy részét bérgyártás keretében az egyik legnevesebb magyarországi pálinka főzdébe, a hegykői 1 Csepp Pálinka főzdéjébe szállítjuk el. Az sem tántorít el minket, hogy minden egyes alkalommal közel 200 km-t utaztatjuk a cefrét, hiszen tudjuk, hogy a prémium minőségű pálinkához prémium lepárló berendezés és magas szaktudású főző mester kell. A főzés során az elő-és utó párlat elválasztását a főző mesterrel közösen végezzük, így folyamatosan tanulunk és így biztosak vagyunk benne, hogy tökéletes, hibátlan pálinka készül. A cefre másik részét pedig magánfőzéssel állítjuk elő, szintén egy lépcsős, aromatornyos lepárló berendezéssel.

PIHENTETÉS

A lepárlás után az elkészült pálinkát pihentetni kell. A megfelelő íz és illat eléréséhez időre van szükség. Minden pálinka más és más, némely pálinkának csupán hetek-hónapok kellenek, de egyes gyümölcsök pálinkák évek alatt "érnek" be, simulnak ki. 

PALACKOZÁS

Elkészült pálinkáinkat exkluzív, kecses formájú, sötét színű üvegbe töltjük, mely nem csak szemet gyönyörködtető látvány, de megvédi a pálinkát a levegőtől és a fénytől, így a pálinka minősége az évek múlásával sem romlik.

KÓSTOLÁS, KOCCINTÁS

A pálinkánk ízét legjobban 20-22°C-on érezzük. Ne hűtsük le, ne húzzuk le egy slukkra, Először illatoljunk bele a pohárba, ha tehetjük használjunk "tulipálos" poharat, mely kialakítása miatt koncentráltabban irányítja az orrunkhoz az illatokat. Kortyonként élvezzük ki a gyümölcs minden ízét, aromáját.

PÁLINKA VERSENYEK

Kóstolás és értékelés után, lehetőség szerint pálinkáinkat országos versenyeken mérettetjük meg, ami számunkra egy fajta vissza csatolást ad azzal kapcsolatosan, hogy amit csinálunk, az valóban tökéletes. A pálinka iránti alázatunk, minden sikerünk titka!